Gdy zaczynamy naszą przygodę z żeglarstwem to spotykamy się z różnymi pojęciami. Przykładem może być knaga zaciskowa. Jest to bardzo ważne pojęcie, ponieważ knaga jest przedmiotem, dzięki któremu możemy przenocować elastyczne liny. Akcesoria te są zawsze montowane na pokładzie czy też maszcie. Najważniejsze, żeby mocowanie było silne. Postaramy się dzisiaj przybliżyć pojęcie knagi zaciskowe.

Rodzaje knag

Knagi dzielą się na zwykłe oraz zaciskowe. Dzisiaj skupmy się na tym drugim rodzaju knag, czyli zaciskowych. Dzielą się one na:
Klinowe zwane też palcowymi, często używana w małych jednostkach śródlądowych, linę wciska się wzdłużnie w rowek o zmniejszającej się średnicy. Zapewnia to samozaciskanie się liny i jej trwałe unieruchomienie.
Rowkowa, w której unieruchomienie liny poprzez wciśnięcie jej w rowek o karbowanej powierzchni. Występuje wiele odmian knagi rowkowej. Konstrukcja ta nie posiada elementów ruchomych.
Szczękowa potocznie nazywana sprężynową lub „pieskiem”. Powszechna jest zarówno na jednostkach śródlądowych jak i morskich. Składa się z dwóch karbowanych, ruchomych elementów, pomiędzy które mocuje się linę. Knaga szczękowa umożliwia ruch liny tylko w jednym kierunku.
Jak widać ten rodzaj knag jest bardzo zróżnicowany, ale dzięki temu ma swoje zastosowanie w różnych przypadkach.
Gdy decydujemy się na zakup knag zaciskowych warto zapoznać się z jego rodzajami o przeznaczeniem. W końcu jest to element mocujący strategiczne liny, więc powinien być odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Zanim wybierzemy się w następną podróż warto zastanowić się nad uzupełnieniem naszego ekwipunku, ponieważ ładnie jeden strategiczny element może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort w trakcie kolejnej przygody. Jeżeli mamy problem z wybraniem odpowiedniego modelu, to zawsze możemy skonsultować się że sprzedawcą w sklepie żeglarskim. W ten sposób otrzymamy fachową poradę i będziemy mogli korzystać z profesjonalnego sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb.