Powszechna opinia mówi, że emalia jest wyjątkowa, zdrowa, ale co w niej jest takiego niezwykłego? Warto wiedzieć co mają w sobie garnki emaliowane i czym wyróżniają się na tle innych. Dlaczego do gotowania kaszki dla dziecka lepszy będzie kubek emaliowany, a seniorom przyda się brytfanna emaliowana do przyrządzania posiłków? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą się w dzisiejszym artykule.

Zdrowe właściwości emalii

Powłoka emaliowana to sproszkowane szkło połączone z barwnikami bezpiecznymi do kontaktu z żywnością. Po nałożeniu na naczynie jest ona utwardzana w piecu w temperaturze do 900C. Po wypaleniu powstaje idealnie gładka, szklista powłoka. Dzięki temu emalia sprawdzi się rewelacyjnie do gotowania oraz do przechowywania żywności. Co jest ważne – naczynia emaliowane jako jedyne pośród naczyń do gotowania służą również do przechowywania żywności. W przeciwieństwie do innych naczyń przechowywanie w garnku emaliowanym nie wpływa na smak i jakość potrawy. Powłoka emaliowana jest wolna od ołowiu, kadmu i BPA. Każdy z producentów wykonuje odpowiednie badania produktów jeszcze przed wprowadzeniem na rynek. Jako że naczynia emaliowane to naczynia szklane polecane są dla dzieci, osób starszych i alergików. Garnki emaliowane są odporne na kwasy i wysokie temperatury, a co więcej, świetnie sprawdza się do stosowania do piekarnika. Naczynia emaliowane to również oszczędność i ekologia! Korpus garnków emaliowanych wykonany jest ze stali węglowej, która w ekspresowym tempie przewodzi ciepło. Gotując w garnkach emaliowanych zdecydowanie oszczędzamy energię i gaz.

Zasady dbania o garnki emaliowane

Najważniejsze o czym musimy pamiętać podczas korzystania z naczyń emaliowanych to używanie drewnianych lub silikonowych akcesoriów kuchennych. Dzięki temu warstwa emalii zachowa swój pierwotny wygląd na długi czas. Używanie stalowe akcesoriów kuchennych może spowodować zarysowanie powłoki, jednak nadal jest to tylko kwestia estetyczna. Powłoki emaliowanej nie sposób pokruszyć – jedynym zagrożeniem dla emalii jest upadek i uszkodzenie mechaniczne. Podczas czyszczenia naczyń emaliowanych należy pamiętać, aby nie używać żrących chemikaliów czy szorstkich lub drucianych myjek. Mocne chemikalia mogą spowodować zmatowienie powłoki, co następnie powoduje przywieranie żywności. Dość oczywistą zasadą jest niedopuszczanie do przypalenia garnka. Czy to garnek emaliowany czy mały kubek emaliowany, pamiętajmy o odpowiednim przechowywania naczyń w taki sposób, aby naczynia nie obiły się i nie porysowały jeden od drugiego. Wszelkie ubicia i uszkodzenia powłoki wykluczają garnek z użytkowania. Aby zapobiec obiciom, możemy wyłożyć szafki matą silikonową, a jeżeli układamy jedno naczynie na drugim, warto przekładać je materiałem filcowym.

Dbanie o czystość naczyń emaliowanych

Brytfanny emaliowane są niezwykle łatwe do umycia i higieniczne. Powłoka emalii jest gładka i jednolita, co zapobiega rozwijaniu się wszelkich drobnoustrojów. Nawet mocno przypalony garnek emaliowany, wystarczy zwykle rozmoczyć w wodzie, a następnie delikatnie umyć miękką gąbką. Przy mocniejszych zabrudzeniach możemy spróbować wlać do naczynia wodę, dodać odrobinę soli i gotować przez kilka minut. Jeżeli zabrudzenie wciąż nie schodzi, warto powtórzyć czynność. Innym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Gotową pastę nakładamy na plamę na 30 minut i następnie zmywamy ciepłą wodą.

Jak używać patelni emaliowanej?

Wielu od razu mówi, że na patelni emaliowanej zwyczajnie smażyć się nie da. Czy to prawda? Oczywiście nie, po coś te naczynia zostały stworzone i zebrały naprawdę sporo pozytywnych opinii! O czym jednak należy pamiętać: patelnie z powłokami nieprzywierającymi to komfort smażenia, natomiast patelnia emaliowana to przede wszystkim zdrowie!

Zasady korzystania z patelni emaliowanej

Jak korzystać z patelni emaliowanej? To nie jest tak trudne, jak może się wydawać, trzeba jednak stosować się do pewnych zasad. Patelni emaliowanej nie należy długo nagrzewać przed smażeniem. Patelnia posiada stalowy korpus, a stal niezwykle szybko nabiera temperatury i doskonale przewodzi ciepło. Sprawia to, że nie ma zupełnie konieczności nagrzewania patelni przed jej użyciem, a wręcz lepiej dla patelni od razu rozpocząć smażenie. Gdy zbyt mocno nagrzejesz olej przed smażeniem mięso od razu przywrze do dna patelni. Patelnie emaliowane nie są zalecane do smażenia beztłuszczowego, wręcz przeciwnie! Chociaż niewielka ilość oleju jest niezbędna, aby uniknąć przywierania potraw. Patelnia emaliowana świetnie sprawdzi się do przygotowania dań „jednogarnkowych”, sosów i potrawek. Jeżeli zależy nam na pro zdrowotności posiłków, możemy zastanowić się na duszeniem potraw. Dania możemy dusić w niewielkiej ilości wody z odrobiną oleju. Patelnia emaliowana świetnie sprawdzi się również do jajek sadzonych, jednak należy pamiętać o jednej zasadzie – mały ogień i dłuższy czas smażenia,
najlepiej z przykrywką.

Jak uniknąć śladów przypalenia?

Nawet najlepszy amator kuchni może przeoczyć smażenie i przypalić tym samym powłokę patelni. Jest jednak parę prostych zasad, do których stosując się zminimalizujemy prawdopodobieństwo przywarcia potrawy. Warto pamiętać o tym, że gęste potrawy należy często mieszać, aby nie dopuścić do miejscowego odparowania wody. Kolejna istotna zasada: mięsa lepiej nie wrzucać na mocno rozgrzaną patelnię, wówczas mogą się pojawić delikatne przypalenia. Po wrzuceniu mięsa na rozgrzany olej pozostawmy je do zrumienienia panierki czy skórki – mięso będzie gotowe w momencie, gdy łatwo będzie je odkleić od patelni. Potrawa może się przypalić, kiedy używamy zbyt małej ilości tłuszczu. Pamiętaj, że patelnia emaliowana to nie jest patelnia do smażenia beztłuszczowego.

„Slow cooking” na patelni emaliowanej

Patelnia emaliowana lubi tak zwaną zasadę „slow cooking” Zasada owa polega na gotowaniu, smażeniu lub duszeniu powoli, na małym ogniu. Utrzymanie tej zasady pozwoli zachować niezbędne składniki odżywcze posiłku oraz jego naturalny smak i aromat. Nie zapominajmy również o używaniu pokrywy. Para, unosząca się z patelni, dzięki pokrywie będzie dodatkowo nawilżać dno, a ten sposób unikniemy przypalenia potrawy. Slow cooking wpływa pozytywnie na nasza patelnie i minimalizuje przywieranie żywności.