Ekspresy do kawy to bardzo popularne urządzenia, pozwalające cieszyć się z niezwykle aromatycznego i pobudzającego napoju jakim jest kawa. Jednak decyzja o zakupie konkretnego modelu urządzenia nigdy to łatwych nie należy, do czego przyczynia się między innymi bardzo duża różnorodność tego rodzaju urządzeń, jakie są obecnie dostępne na rynku. Wszystkie dostępne na rynku urządzenia do przygotowywania kawy podzielić można na ekspresy:
– ciśnieniowe,
– przelewowe,
– ciśnieniowo – przelewowe.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe to urządzenia niezwykle proste w swojej budowie, a co za tym idzie wykazują jedynie podstawowe możliwości parzenia kawy. W zdecydowaniej większości modeli tego rodzaju ekspresów, składają się one z :
– pojemnika na kawę,
– dzbanka (w większości przypadków jest on wykonany z żaroodpornego szkła),
– filtra (najczęściej przeznaczonego do jednorazowego użytku),
– płyty grzewczej przeznaczonej do podgrzewania wody oraz utrzymywania temperatury kawy.
Najtańsze modele ekspresów przelewowych zakupić można już za około 50 zł, dlatego też nie warto stawiać im zbyt wygórowanych oczekiwań. W związku z prostą budową również obsługa tego rodzaju ekspresu do kawy nie należy do zbytnio skomplikowanych. Warto tu jednak pamiętać o tym, że ekspresy przelewowe nie posiadają młynków, dlatego też w ich przypadku stosowana może być jedynie zmielona kawa. Ekspresy ciśnieniowe mają swoje zalety, jednak jak każde rozwiązanie nie są pozbawione wad. Za zalety tego typu ekspresów do kawy można uznać:
– dużo niższa cena w porównaniu do innych typów ekspresów do kawy,
– niezbyt skomplikowana obsługa,
– obecność płyty grzewczej, która przez długi czas utrzymuje temperaturę kawy,
– możliwość przyrządzania nawet kilku filiżanek kawy w czasie jednego uruchomienia ekspresu do kawy,
ekspresy przelewowe sprawdzają się nie tylko w parzeniu kawy – przygotowywać można w nich nawet herbatę czy rożnego rodzaju ziołowe napary.

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe do parzenia kawy wykorzystują działanie wysokiego ciśnienia. Dzięki umieszczeniu w urządzeniu specjalnej pompy, wrząca woda dozowana jest do pojemnika z kawą, po czym już zaparzony napój trafia do filiżanki/specjalnego zbiornika. Ekspresy do kawy ciśnieniowe dostępne obecnie na rynku są pomiędzy sobą nieco zróżnicowane zarówno pod względem budowy, jak i stopnia zaawansowania, dlatego też można podzielić je na trzy typy:
– typ pierwszy – kawiarka. To bez wątpienia najprostsze urządzenie spośród wszystkich ekspresów do kawy ciśnieniowych. Idealnie nadają się do parzenia kawy włoskiej, którą charakteryzuje bardzo mocny smak i silny aromat. Aby zaparzyć kawę przy pomocy kawiarki, konieczne jest umieszczenie jej na kuchence w celu zagotowania wody. Niektóre modele posiadają specjalną podstawkę, dzięki której woda może być podgrzewana po podłączeniu urządzenia do prądu. Kawiarki nie należą do urządzeń drogich, koszt ich zakupu waha się w granicach 30-120 zł;
– typ drugi – ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne, nazywane też kolbowymi. W tym modelu po każdym parzeniu konieczne jest dokładne oczyszczenie sitka. Część modeli posiada również specjalny mechanizm przeznaczony do spieniania mleka;
– typ trzeci – ekspresy ciśnieniowe automatyczne. To bez wątpienia bardzo zaawansowane od względem możliwości urządzania do parzenia kawy, których stosowanie jest nie tylko łatwe, ale i przyjemne. Dzięki wbudowanemu młynkowi w ekspresie stosować można kawę ziarnistą, dzięki można uzyskać wyjątkowo smaczny i aromatyczny napój. W większości ekspresów do kawy jest możliwość przygotowywania jednocześnie dwóch filiżanek kawy. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne występują w postaci wolnostojącej lub przeznaczonej pod zabudowę.
Ekspresy ciśnieniowe poza możliwością parzenia kawy mogą posiadać również mnóstwo innych dodatkowych funkcji. W zależności od ich ilości ceny takich ekspresów są bardzo zróżnicowane. Te najdroższe (stosowane przede wszystkim w kawiarniach i lokalach gastronomicznych) kosztować mogą nawet 10 000 zł. Najczęściej pojawiające się dodatkowe funkcje w ciśnieniowych ekspresach to:
– automatyczne dozowanie kawy/wody,
– czasowy programator, dzięki któremu parzenie kawy rozpoczyna się o ustalonej godzinie,
– regulator mocy pozwalający na uzyskanie mniej lub bardziej intensywnego w smaku napoju,
– funkcja samoczyszczenia,
– dysza pary pozwalająca na przygotowanie gęstej i spienionej warstwy z mleka,
– Aqua Filtr oczyszczający wodę wykorzystywaną do przygotowania kawy.

Co warto mieć na uwadze wybierając ekspres do kawy?

Wybór ekspresu do kawy być może nie należy do najłatwiejszych, jednak wiedząc czym warto się kierować w pierwszej kolejności można tą kwestię sobie znacząco ułatwić. Wybierając urządzenie do własnego użytku należy kierować się przede wszystkim:
– obecnością płyty podgrzewającej;
– wielkością pojemników – im pojemniki na wodę i kawę są większe, tym rzadziej zachodzi konieczność ich uzupełniania;
– mocą urządzenia – w przypadku tego parametru im jest on wyższy, tym proces parzenia kawy będzie przebiegał szybciej i efektywniej;
– obecność młynka do mielenia – świeżo mielona kawa jest zdecydowanie bardziej aromatyczna niż ta parzona z dawno już zmielonych ziaren.

Jaki ekspres będzie najlepszy?

Wybór ekspresu do kawy należy dostosować do własnych preferencji oraz rodzaju ulubionej kawy. Miłośnicy włoskiej kawy będą z pewnością usatysfakcjonowani z korzystania z kawiarki. Osoby lubiące smakować różnych rodzajów kawy będą niezwykle usatysfakcjonowani stosowaniem ekspresów ciśnieniowych, które dają zdecydowanie najwięcej możliwości parzenia kawy, dlatego to opcja idealna dla nie do końca zdecydowanych.