Oparzenie występuje na skutek zadziałania wysokiej temperatury. Może być to spowodowane promieniowaniem, dotknięciem gorącego przedmiotu, bieżącego płomienia, kontaktem z wrzątkiem, parą wodną, prądem elektrycznym czy też środkiem chemicznym. To z jakim oparzeniem mamy do czynienia zależy głównie od dwóch parametrów rozległości oraz głębokości tego oparzenia. Aby łatwiej było określić powierzchnię oparzenia stosuje się tak zwaną regułę dziewiątek, gdzie każda część naszego ciała stanowi 9% powierzchni.
Ocena powierzchni i głębokości oparzenia
We wspomnianej wcześniej regule dziewiątek powierzchnię oparzenia określamy w formie procentowej. Głowa 9%, klatka piersiowa 9%, brzuch 9%, plecy 18%, kończyny górne po 9%, kończyny dolne każda 9% przód i 9% tył.
Głębokość oparzenia wyrażana jest natomiast w stopniach. Wyróżniamy trzy stopnie oparzeń, gdzie stopień pierwszy oznacza, że skóra jest zaczerwieniona piecze, boli i swędzi, lecz nie powstają pęcherze i inne dodatkowe objawy. Stopień drugi następuje, gdy pojawią się pęcherze wypełnione płynem surowiczym (nie powinniśmy ich przebijać w żadnym wypadku) oraz pojawiły się silne dolegliwości bólowe, swędzenie oraz poważny dyskomfort poszkodowanego. Stopień trzeci następuje, gdy oparzenie skóry jest tak głębokie, że zniszczeniu uległy zakończenia nerwowe w związku z czym może dochodzić do sytuacji, w której poszkodowany nie będzie odczuwał bólu. Trzeci stopień oparzenia wymaga jak najszybciej specjalistycznej konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia leczenia specjalistycznej placówce.
Pierwsza pomoc przy oparzeniu
Jeżeli zauważymy, że druga osoba uległa oparzeniu powinniśmy jak najszybciej przejść do intensywnego chłodzenia bieżącą wodą. Ciecz nie powinna być zimna-lodowata, temperatura wody to około 15 stopni Celsjusza, czyli woda letnia. Chłodzimy bieżącą wodą z odległości 15 cm przez czas 15 minut bądź do momentu ustąpienia bodźców bólowych. Powinniśmy też zadbać o to, aby została zdjęta biżuteria pierścionki obrączki bransoletki ze względu na ryzyko wystąpienia obrzęku. Jeżeli mamy taką możliwość ściągamy odzież, a w miejscach w których przykleiła się do ciała poszkodowanej osoby pozostawiamy fragmenty i obcinamy resztę odzieży dookoła miejsca oparzenia – jeżeli nie mamy możliwości zdjęcia tej odzieży to jej nie zdejmujemy na siłę, lecz pamiętajmy o konieczności chłodzenia oparzenia. W trakcie udzielania pierwszej pomocy możemy zastosować opatrunki hydrożelowe, które zapewniają chłodzenie miejsca oparzenia oraz zabezpieczenie przed środowiskiem zewnętrznym dzięki czemu zmniejszamy szansę na wystąpienie zakażenia czy też zabrudzenia rany. Jeżeli nie stosujemy opatrunku hydrożelowego to po ochłodzeniu miejsca oparzenia powinniśmy zabezpieczyć je opatrunkiem jałowym i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli oparzeniu uległy takie strefy naszego ciała jak twarz, gonady bądź też duża powierzchnia, powinniśmy jak najszybciej wezwać służby ratownicze i przejść do chłodzenia na miejscu zdarzenia.
Kurs pierwszej pomocy w obrażeniach ciała
Warto przećwiczyć powyżej opisane zachowania związane z udzielaniem pierwszej pomocy po wystąpieniu oparzeń. W tym celu można zapisać się na kurs pierwszej pomocy w trakcie którego instruktorzy zapoznają kursantów z zasadami zróżnicowania stopnia i głębokości oparzeń oraz zaprezentują poprawną technikę udzielania pierwszej pomocy poparzonemu. W trakcie takiego kursu też będziesz mieć możliwość praktycznego ćwiczenia dzięki możliwości wykonania pozoracji zdarzenia w której osoba uległa oparzeniu.
Najnowsze komentarze