Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez kawy oraz herbaty. W supermarketach znajdziemy naprawdę mnóstwo rodzajów kaw oraz herbat. Jeżeli chodzi o herbaty, największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne jej gatunki, takie jak chociażby herbata zielona, czerwona czy czarna. Coraz więcej osób sięga również po napar yerba mate. Jakie są jego najcenniejsze właściwości prozdrowotne?

Czym jest yerba mate?

Jak już zaznaczono na wstępie, na bazie yerba mate możemy przygotować naprawdę wyjątkowy i niezwykle aromatyczny napar. Czym jest jednak yerba mate? Otóż okazuje się, że to nic innego jak zmielone liście, a także patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. W przeważającej większości przypadków używa się suszonych liści, chociaż w Ameryce Południowej do przygotowania naparu wykorzystywane są również świeże liście. Skąd zaś wzięła się nazwa “yerba mate”?

Najprawdopodobniej wymyślili ją jezuici przekształcając nieco łacińskie słowa “herba” oraz “mati”. Pierwsze z nich oznacza zioło, a drugie tykwę, która jest wykorzystywana przede wszystkim do zaparzania ziela. Istnieje wiele mniej lub bardziej złożonych technik zaparzania yerba mate. Suszone liście ostrokrzewu możemy zakupić przede wszystkim w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich. Na opakowaniu znajdzie się prawdopodobnie instrukcja prawidłowego zaparzania ziela, dzięki której będziemy mogli cieszyć się pełnią jego smaku (więcej informacji tutaj).

Jakie właściwości posiada yerba mate?

Napar z yerba mate posiada nie tylko wspaniałe walory smakowe i zapachowe, ale słynie również z zawartości cennych składników. Ich działanie jest korzystne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim napar z suszonych liści tej dobroczynnej rośliny pomoże nam zwalczyć senność w ciągu dnia. Nie musimy używać więc do tego celu kawy. Zawarta w yerba mate kofeina zadziała bowiem pobudzająco i doda nam wystarczająco dużo energii (sprawdź akcesoria potrzebne do yerba mate tutaj). Nie ulega wątpliwości, że dzięki yerba mate możemy także lepiej kontrolować naszą wagę. Ziele to przyśpiesza bowiem metabolizm i zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Naparowi z tej dobroczynnej rośliny nie można odmówić również pozytywnego wpływu na naszą koncentrację. Dzięki niemu będziemy więc zdecydowanie lepiej przyswajać wiedzę. Yerba mate pomoże nam również w redukcji zbyt wysokiego poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Powinni więc sięgnąć po nią wszyscy ci, którzy mają problem z utrzymaniem odpowiedniej gospodarki lipidowej w swoim organizmie. Dzięki ostrokrzewowi możemy również liczyć na zwiększenie naszego libido.