Kawy luksusowe zachwycają nieprzeciętnym smakiem i aromatem. Występują w tak wielu wariantach, że znalezienie produktu dla siebie jest tylko kwestią czasu. Gorący napar w wersji premium lub specialty jest droższy, jednak gwarantuje niepowtarzalne doznania. Trudno wyobrazić sobie lepszą propozycję dla tych, którzy chcą napawać się każdym zaczerpniętym łykiem. Zastanawiasz się, czy taka inwestycja się opłaca? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Starannie wyselekcjonowane ziarna

Kawy luksusowe produkowane są zupełnie inaczej, niż produkty z segmentu ekonomicznego. Ważną rolę odgrywa staranna selekcja ziaren. Tutaj nie ma miejsca na przypadek! Zdecydowana większość pochodzi z ekologicznych, certyfikowanych upraw. Muszą one spełniać szereg rygorystycznych norm i przepisów, co sprawia, że nie ma ich zbyt wiele na świecie. Czyni to surowce jeszcze bardziej pożądanymi. Jakie ziarna trafiają do importerów? Przede wszystkim te, które pozytywnie przejdą kontrole jakości.

Pierwszym etapem jest ocena zielonych ziaren metodą wizualną. Należy upewnić się, czy nie są one zgniłe lub uszkodzone. Istotne, aby zweryfikować czy surowiec nie posiada żadnych niepotrzebnych dodatków, które mogły zostać przypadkowo zebrane podczas zbiorów. Kolejnym krokiem jest testowe wypalanie ziaren. Dzięki temu możliwa jest ocena aromatu, body, kwaśności, a także innych parametrów naparu. W przypadku wystąpienia niedoskonałości dana partia ziaren zostaje utylizowana, ponieważ nie nadaje się na sprzedaż.

Stopień jakości kawy

Oznaczenia luksusowych kaw są nadawane w oparciu o międzynarodowe standardy. To właśnie dzięki nim klient ma pewność, co znajduje się w opakowaniu. Nie trzeba obawiać się przykrych niespodzianek! Można wyróżnić kawy specialty oraz premium. Produkty różnią się nie tylko jakością, ale również ceną. Wybór uzależniony jest w dużej mierze od posiadanego budżetu. Należy jednak podkreślić, że doświadczeni i wymagający kawosze dostrzegą różnicę już po pierwszym łyku!

  • Kawy specialty – to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy zwracają uwagę nawet na najmniejsze detale naparu. Muszą one spełniać restrykcyjne wymogi jakości i smaku. Warto wiedzieć, że ziarna stosowane do produkcji posiadają odpowiedni rozmiar. Surowiec niespełniający norm technicznych nie jest dopuszczany do importu. Wszystko po to, aby za każdym razem móc uzyskać idealnie zbalansowany smak pozbawiony wad. Należy podkreślić, że kawy specialty nie mogą mieć żadnego defektu pierwszego stopnia. Dopuszczalnych jest pięć małych defektów w analizowanej próbce.
  • Kawa premium – znajduje się klasę niżej od produktów specialty. W dużej mierze wynika to z faktu, że muszą one spełniać o wiele mniej wymogów. Nie oznacza to jednak tego, że do produkcji stosowane są przypadkowe surowce. Zdarzają się jednak pojedyncze niedojrzałe ziarna. Dopuszczalnych jest do ośmiu małych defektów w badanej próbce oraz jeden defekt pierwszego stopnia.

Proces palenia ziaren

Za walory smakowe luksusowych kaw odpowiada wiele różnych czynników. Nie bez znaczenia jest proces obróbki ziaren. Trzeba wiedzieć, że to właśnie wypalanie odpowiada za finalny charakter produktu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie wtedy dochodzi do wielu przemian chemicznych oraz fizycznych. Omawiany proces decyduje o końcowej barwie, smaku czy aromacie. W większości przypadków stosowana jest tradycyjna metoda, czyli palenie bębnowe/mistrzowskie. Sprzęt obsługiwany jest przez wykwalifikowaną oraz doświadczoną osobę. Warto wiedzieć, że znaczenie ma każda sekunda. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby uzyskać zbyt wysoki stopień wypalenia.

W przypadku tańszych kaw stosowane są metody przemysłowe, dzięki którym można zwiększyć wydajność produkcji oraz obniżyć koszty. Podstawowym minusem takiego rozwiązania jest pogorszenie smaku i aromatu gotowego produktu. Jest to niedopuszczalne w przypadku kaw specialty oraz premium.

Miejsce zakupu kawy

Luksusowej kawy nie należy szukać na sklepowych półkach. Jest to towar ekskluzywny, więc należy zakupić go w dobrej kawiarni. Sporym atutem jest możliwość złożenia zamówienia drogą internetową. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas oraz gotówkę. Należy jednak zaznaczyć, że decyzji o zakupie nie można podjąć zbyt pochopnie. Konieczne jest sprawdzenie opinii na temat sprzedawcy, tak aby mieć pewność, że oferuje on wyłącznie wysokojakościowe produkty pochodzące od zweryfikowanych dostawców. Kawy specialty i premium nie należą do najtańszych, więc lepiej nie ryzykować!