Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy? Uwielbiasz jej głęboki smak i charakterystyczny aromat? Jeśli tak, to koniecznie wypróbuj wyjątkowe kawy specialty. Sprawdź, czym wyróżnia się specialty coffee i dlaczego warto ją kupić.

Czym jest kawa specialty?

Zanim przejdziemy do opisywania zalet kaw specialty, wyjaśnijmy, co dokładnie oznacza to pojęcie. Otóż termin “specialty coffee” to oznaczenie dla najwyższej jakości ziaren, które są poddawane ocenie Q-graderów, czyli profesjonalnych somelierów wyspecjalizowanych w ocenie sensorycznej kawy. Ziarna, które otrzymały ten ceniony na całym świecie certyfikat, otrzymały minimum 80 punktów w 100-stopniowej skali jakości.

Kawy posiadające to oznaczenie to napoje z segmentu premium. Stanowią zaledwie 1% ze wszystkich ziaren dostępnych na rynku. Przyczyną tego jest konieczność spełnienia przez kawę niezwykle surowych kryteriów. To sprawia, że zaledwie garstka różnych rodzajów i gatunków może się poszczycić tym cennym wyróżnieniem.

Czym wyróżnia się kawa specialty?

Jak już wspomniano, specialty coffee to kawa najlepszej klasy, która znacząco odstaje od innych ziaren dostępnych na rynku. Jej świetna jakość wynika z wielu przyczyn, m.in. świeżości. Kawa specialty jest zawsze świeża, a jej ziarno musi pochodzić z najnowszych zbiorów. Cechuje się także świeżym paleniem – musi trafić do klienta w terminie maksymalnie 2-4 tygodni od wypalenia.

Ponadto kawy te wyróżniają się czystym, słodkim i delikatnym smakiem. Ich ziarna są na ogół w pełni pozbawione wad, choć mogą się również zdarzyć wśród nich pojedyncze ziarna kwaśne lub zepsute. Jest ich jednak na tyle mało, że w żaden sposób nie wpływają one na smak i jakość powstałego naparu.

Atutem ziaren jest też jednolitość pochodzenia, co oznacza, że pochodzą one z konkretnego regionu, dzięki czemu zachowują swój charakterystyczny, oryginalny profil smakowy. Ponadto kawa spełnia warunki tzw. zrównoważonego rozwoju. Jest kupowana bezpośrednio od plantatora, z pominięciem pośredników czy też szeregu dostawców i przewoźników. Dzięki temu plantator otrzymuje wyższą cenę za swój produkt.

Ważną zaletą specialty coffe jest też fakt utrzymania najwyższej jakości na każdym etapie procesu powstawania kawy, począwszy od jej zasadzenia i uprawy, aż po zaparzenie filiżanki napoju.

Wszystkie te zalety sprawiają, że z pewnością warto zakupić oryginalną specialty coffee.

Sprawdzony sklep online z kawą, czyli gdzie kupić specialty coffee?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zakupić wyjątkowej jakości kawę specialty, zdecyduj się na sprawdzoną palarnię kawy Tu Cafe. Tylko w profesjonalnych palarniach możesz nabyć oryginalną, certyfikowaną kawę z oznaczeniem specialty. Sprawdzony sklep online z kawą Tu Cafe oferuje szeroki wybór kaw z różnych regionów świata, wśród których z pewnością wybierzesz wersję, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Palarnia kawy dysponuje specjalistycznym piecem, dzięki czemu otrzymasz świeżo wypalone, doskonałe ziarna o głębokim smaku i niezwykłym aromacie.